A könyvtárról


A Gárdonyi Géza Művelődési Ház és Könyvtár Egyesület

Küldetésnyilatkozata

A Gárdonyi Géza Művelődési Ház és Könyvtár könyvtára, Székesfehérvár-Maroshegy városrész nyilvános könyvtára, mely fő feladatának tekinti, hogy az itt lakók lehető legszélesebb köre számára biztosítsa a feltételeket a magyar és az egyetemes kultúra kincseinek megismerésére, a folyamatos önművelésre, a színvonalas kikapcsolódásra. Ennek érdekében a könyvtár gyűjtőkörébe tartozó dokumentumok beszerzésével, feldolgozásával és könyvtári szolgáltatások szervezésével támogatja az alábbi tevékenységeket:

  • a szervezett oktatásban és az önképzésben résztvevő személyek tanulását,
  • az állampolgári jogok gyakorlásához, valamint a személyes és közösségi önmegvalósításhoz szükséges közhasznú ismeretek megszerzését,
  • a gazdaság, a társadalom, a tudomány és a kultúra területén való tájékozódást,
  • az irodalom és más művészeti ágak alkotóinak és alkotásainak megismerését,
  • a település természeti értékeinek, kulturális és néprajzi hagyományainak bemutatását és gyűjtését,
  • a nemzeti és etnikai kisebbséghez tartozók, valamint a hátrányos helyzetűek (vakok, gyengén látók és mozgáskorlátozottak) ellátását,
  • a gyermekek olvasási kultúrájának, önálló ismeretszerzési tevékenységének segítését,
  • a korszerű információs szolgáltatás biztosítását,
  • a szabadidő hasznos eltöltését.

Kitűzött céljaink:

– a könyvtár állományának folyamatos bővítése az igények figyelembe vételével

– biztosítjuk az állomány több szempontú visszakereshetőségét

– közvetítjük más könyvtárak szolgáltatásait

– a használói szokásokat figyelembe véve alakítjuk intézményünk működését

– a legkorszerűbb információs technológiák beszerzésére törekszünk

– főbb törekvésünk, megfelelő kapcsolatteremtés a városrész társintézményeivel.

  

Könyvtárunk sokrétű egyéb tevékenysége

Könyvtárunk célcsoportjába minden korosztály beletartozik. Kiemelt célcsoporként határozzuk meg a gyermekeket és a fiatalabb korosztályt, így a szervezett klubfoglalkozások és programok mellett egyéb szolgáltatásokat nyújtunk számukra, mint gyermekolvasó- és játék sarok, diafilmvetítő és diafilmek, társasjátékok kölcsönzése, a gyermekirodalom állományának folyamatos bővítése. A felnőttek számára havi rendszerességgel olvasóklubokat, kiállításokat szervezünk. 

Könyvtárunkban továbbá rendszeres számítógépes tanfolyamot tartunk felnőttek és nyugdíjasok részére. Számítógépes oktatásunkra nagy igény mutatkozik, hiszen mindennapi tevékenységeink szinte elképzelhetetlenek IKT technológiák nélkül.

Könyvtárunk biztosítja az infokommunikációs eszközökhöz és internethez való hozzáférést.

Könyvtárunk minden évben színes programokkal csatlakozik az Országos Könyvtári Napok rendezvénysorozathoz, amely a könyvtáros szakma legjelentősebb eseménye.

A városrészben található Szent Kristóf Ház Fogyatékkal Élők Nappali Intézményének gondozottaival rendszeresen tartjuk a kapcsolatot, segítjük őket kiállításaik és könyvtárlátogatásaik szervezésében. Könyvtári fejlesztésünknek köszönhetően elősegítettük a fogyatékkal élők könyvtárhasználatát (speciális munkaállomás kialakítása, eszközök biztosítása, informatikai akadálymentesség).

 A „Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek" című program országos hatókörű könyvtári projektje „Az én könyvtáram" címen valósult meg, amelyhez könyvtárunk is csatlakozott. A projekt kódszáma: EFOP-3.3.3- VEKOP-16- 2016-00001.

Bővebben a programról ITT.

 

KÖNYVTÁRUNK KÖZÖSSÉGI OLDALA IDE KATTINTVA KÖZVETLENÜL ELÉRHETŐ

 

SZABÁLYZATOK

Könyvtárhasználati szabályzat

A székesfehérvári Gárdonyi Géza Művelődési Ház könyvtárában igénybe vehetők az 1997. évi CXL. Törvényben rögzített nyilvános könyvtári szolgáltatások az alábbi helyen és időpontokban.

Név: Gárdonyi Géza Művelődési Ház és Könyvtár Egyesület

Cím: 8000 Székesfehérvár, Sóstó ltp. 1.

Elérhetőségek:  tel.: 06 22/501-160 ; e-mail: konyvtar@ggmuvhaz.hu

Nyitva tartás:       hétfő:        13.00-19.00

                            kedd:          10.00-17.00

                            szerda:       10.00-17.00

                            csütörtök:  13.00-19.00

                            péntek:       9.00-16.00

                           szombat:     10.00-14.00

                           vasárnap:    zárva

A könyvtárhasználat feltételei és az ehhez kapcsolódó szabályok:

A beiratkozás, regisztrálás

A könyvtári szolgáltatóhely látogatásának, a szolgáltatások igénybe vételének feltétele, hogy a felhasználó adatait regisztráltassa. Ez alól kivételt képeznek a könyvtári szolgáltatóhely rendezvényeinek (kiállítás, előadás stb.) csoportos látogatói, ill. a szolgáltatásokat szervezett keretben igénybe vevő csoportok tagjai.

Könyvtárhasználati díjak

A könyvtárhasználat díja 2021. szeptember 1-jétől minden beiratkozónak és olvasójeggyel rendelkező látogatónknak egységesen 1000.-/fő/év. A tárgyév januárjától következő év januárjáig tart. A könyvtárhasználati díjjal az alábbi dokumentumok kölcsönözhetők, szolgáltatások érhetők el:

  • könyv, folyóirat
  • társasjáték
  • diafilm, diavetítő
  • papírszínház mesékkel
  • hangszerek gyerekeknek
  • számítógéphasználat internet hozzáféréssel

A beiratkozás (regisztrálás) alapfeltétele, hogy a könyvtárat használni kívánó személy közölje és hitelt érdemlő dokumentum (személyi igazolvány vagy útlevél vagy 14 éven aluliak esetén diákigazolvány) felmutatásával igazolja saját, ill. ha önálló jövedelemmel nem rendelkezik, jótállójának alább felsorolt adatait:

  • név (férjezetteknél leánykori név is),
  • születési hely és idő
  • anyja neve
  • állandó lakóhelye: település, utca, házszám, emelet, ajtó
  • személyi igazolvány, vagy útlevél száma
  • telefonszám, e-mail cím (amennyiben rendelkezik vele)

A könyvtár a kötelezően megadandó személyi adatokon kívül a kapcsolattartás érdekében a beiratkozó fél kizárólagos hozzájárulásával további személyi adatokat is regisztrál. Ezen adatok megadása önkéntes és nem befolyásolja a könyvtárhasználat egyéb feltételeit.

  • foglalkozása és munkahelye, önálló foglalkozásúak esetében: székhely vagy telephely
  • tanulóknál ezt a tényt foglalkozásként, az oktatási intézmény megnevezését munkahelyként tünteti fel
  • nyugdíjasok, rokkantnyugdíjasok, munkanélküliek esetében a foglalkozásnál az utolsó tényleges foglalkozásuk megnevezését, a munkahelynél a nyugdíjas, rokkantnyugdíjas, munkanélküli jelleget rögzíti
  • háztartásbeliek (stb.) esetén e helyzetet a munkahely rovatban rögzíti

A GÁRDONYI GÉZA MŰVELŐDÉSI HÁZ ÉS KÖNYVTÁR EGYESÜLET ADATKEZELÉSSEL KAPCSOLATOS HIVATALOS ÉS HATÁLYOS TÁJÉKOZTATÓJA ITT OLVASHATÓ.

A beiratkozáshoz használt dokumentumok:

  • Beiratkozási napló, amely a beiratkozás időrendjében tartalmazza a használó nevét, olvasójegyének számát.
  • Személyi adatlap, amely tartalmazza a regisztrációs adatokat.
  • Olvasói nyilatkozat, amelyben a beiratkozott használó kötelezi magát a könyvtárhasználati szabályzat rá vonatkozó részeinek és a dokumentumkezelés szabályainak betartására, adatváltozásainak bejelentésére, valamint, hogy elfogadja a kölcsönzési nyilvántartás vezetésének módját. E nyilatkozatban az önálló jövedelemmel rendelkezők a kölcsönzött dokumentumokért anyagi felelősséget is vállalnak.  Az önálló jövedelemmel nem rendelkezők (általános és középiskolai diákok, nappali tagozatos felsőoktatási hallgatók) esetében ezt a jótállóknak kell megtenniük. A jótállási nyilatkozatot tehát csak abban az esetben kell kitölteni, ha az olvasó nem rendelkezik önálló jövedelemmel. Az olvasói nyilatkozatot a beiratkozónak, a jótállói nyilatkozatot az anyagi felelősséget vállaló (18 éven felüli, önálló jövedelemmel rendelkező Magyarországon élő) személynek alá kell írnia.
  • Olvasójegy, amelyre az olvasó egyedi azonosítóján és nevén kívül a legutolsó beiratkozás (könyvtári dolgozó aláírásával igazolt) dátumát kell rávezetni. Az olvasójegy felmutatása a könyvtár látogatásának, az egyes szolgáltatások igénybevételének alapfeltétele. Ezen kell rögzíteni a kölcsönzött dokumentum jellegét és darabszámát. Az olvasójegyet csak tulajdonosa használhatja.

A beiratkozott könyvtárhasználóról rögzített adatok kezelése

A könyvtárhasználóról felvett adatok kizárólag könyvtári nyilvántartások vezetésére, könyvtári statisztikák készítésére használhatók fel. Az adatokat senki nem hozhatja nyilvánosságra az adatközlő írásos beleegyezése nélkül. A nyilvántartásokat úgy kell vezetni, hogy azokhoz kizárólag a könyvtári nyilvántartások vezetésével megbízott személyek férhessenek hozzá.

Az adatok jogszabályok szerinti kezeléséért a könyvtári szolgáltatóhely dolgozója a felelős.

Az olvasóról vezetett személyi adatlapot  - kérésére -  ha az intézmény felé tartozása nincs, meg kell semmisíteni.

A könyvtárhasználat jogának felfüggesztése

A könyvtári szolgáltatóhely ideiglenesen megtagadhatja a szolgáltatások teljesítését attól, akinek tartozása van, ill. a könyvtár használatára vonatkozó szabályokat megszegi. Eltiltható a könyvtár használatától az, akinek a magatartása a többi könyvtárhasználót jogai gyakorlásában tartósan akadályozza, egészségét veszélyezteti, nyugalmát tartósan zavarja.

Reklamációk intézése

A látogatók – amennyiben a könyvtári szolgáltatóhely dolgozójának valamilyen intézkedését sérelmezik -, panaszukat bejegyezhetik a Panaszfelvételi űrlapon. A panaszkönyvi bejegyzésbe 30 napon belül írásban választ kap az a bejegyző, aki megadta a nevét és a címét. A reklamációkat a Panaszkezelési szabályzat biztosítja.

A könyvtári szolgáltatóhely szolgáltatásai:

Térítésmentes szolgáltatások:

  • könyvtárlátogatás
  • a kijelölt gyűjtemények helyben használata
  • állományfeltáró eszközök használata
  • információ a könyvtári szolgáltatásokról

A könyvtárban elhelyezett dokumentumok szabadon kézbe vehetők.  Helyben valamennyi dokumentum használható, kölcsönözni viszont csak az erre kijelölt állományt lehet.

Beiratkozott olvasók által igénybe vehető szolgáltatások:

  • könyvtári dokumentumok kölcsönzése (egyszerre maximum 8 db könyv, 1 hónap időtartamra) hosszabbítás maximum további két alkalommal lehetséges
  • folyóiratok és egyéb dokumentumok kölcsönzése (1 heti időtartamra) hosszabbítás lehetséges
  • számítógép-használat
  • lemezhallgatás
  • előjegyzés
  • könyvtárközi kölcsönzés
  • könyvtári foglalkozások

Az olvasó a keresett, de meg nem talált dokumentumra kérhet előjegyzést, vagy kérheti annak könyvtárközi meghozatalát. A keresett mű megérkezéséről a könyvtár értesítést küld, melyet követő 5 munkanapig biztosítja annak átvételi lehetőségét.

A szerzői jog alá nem eső dokumentumokról másolat készíthető, melynek költségei a megrendelőt terhelik. Az A/4 méretű fénymásolat készítésének díja: 20,-Ft/oldal. Elektronikus dokumentumról készült nyomtatás díja 50,-Ft/oldal.

Eljárás késedelem esetén

Amennyiben az olvasó a kölcsönzési határidő lejártáig az általa elvitt dokumentumot nem szolgáltatta vissza és a kölcsönzés hosszabbítását nem kérte (személyesen, levélben, telefonon, e-mailben, stb.) a szolgáltatóhelyen könyvek és folyóiratok esetében 50.-Ft/db/nap, audiovizuális és egyéb dokumentumok esetében 50.-Ft/db/nap késedelmi díjat, valamint az időközben felmerült adminisztrációs és postaköltségeket köteles a szolgáltató könyvtár számára befizetni.

A könyvtári szolgáltatóhely dolgozója 2 héttel a kölcsönzési határidő lejárta után a késedelmes olvasót kötelezettségére e-mailben vagy telefonon vagy postai levélben figyelmezteti.

Ha a dokumentum nem kerül vissza a könyvtári szolgáltatóhelyre, egy hónap eltelte után a szolgáltatóhely dolgozója ismét felszólítja a kölcsönvevőt a könyvtári dokumentum visszaszolgáltatására. E levelet az önálló jövedelemmel nem rendelkező olvasók esetén a jótállónak kell elküldeni és fel kell benne tüntetni a kölcsönzött dokumentumok típusát és darabszámát.

Amennyiben a könyvtárhasználó a dokumentumot visszaszolgáltatja, a postaköltség és a késedelmi díj megfizetése terheli.

Ha a dokumentumot újabb egy hónap után sem hozza vissza a kölcsönvevő, a harmadik felhívást az intézmény tértivevényes levél formájában küldi ki az olvasónak (ill., ha önálló jövedelemmel nem rendelkezik, jótállójának) melyben feltünteti azt az összeget, melyet a dokumentum visszaadásának elmulasztása miatt a kölcsönvevőtől követel. Ez magába foglalja a késedelmi díj, az eddig felmerült összes postai valamint adminisztrációs költség összegét és a dokumentum ellenértékét. Az utóbbi megállapítása a gyűjteményben elfoglalt érték szerint egyedi elbírálás alapján a könyvtárvezető döntése szerint történik. E levél figyelmezteti az olvasót arra is, hogy a postára adástól számított 30. nap elteltével a könyvtár – ha a tartozás továbbra is fennáll – köteles bírósághoz fordulni. A 30. nap eltelte után a könyvtár a bírósági végrehajtásról szóló törvény rendelkezései szerint jár el.

Egyéb szabályok

A könyvtár állományát, szolgáltatásait csak rendeltetésszerűen szabad használni. A kárt okozók, a szolgáltatást zavarók, a botrányos viselkedésűek kötelesek az okozott kárt megtéríteni, illetve a könyvtár használatától ideiglenesen vagy véglegesen eltilthatók.

A könyvtári szolgáltatóhely nyilvános tereiben étkezni, dohányozni tilos.

A könyvtári szolgáltatóhely a látogatók értéktárgyaiért, készpénzéért, (stb.) felelősséget nem vállal.

E könyvtárhasználati szabályzat közzétételéről a fenntartó gondoskodik.

A könyvtárhasználó írásban és indoklással kezdeményezheti a könyvtárhasználati szabályzat módosítását.

 

Gyűjtőköri szabályzat

A Gyűjtőköri szabályzat megalkotásának és elfogadásának célja, hogy meghatározza azokat az elveket, amelyek alapján a székesfehérvári Gárdonyi Géza Művelődési Ház könyvtárának gyűjteményszervezése történik. A gyűjteményszervezés magába foglalja az állomány gyarapítását és tervszerű apasztását: a két, szervesen összetartozó tevékenység együttesen formálja, alakítja a könyvtár állományát.

A gyűjteményszervezés, illetve az állományalakítás a különféle könyvtári szolgáltatások alapja, elveit a könyvtár által ellátandó feladatok és konkrét használói igények határozzák meg.

A Gárdonyi Géza Művelődési Ház könyvtára általános gyűjtőkörű nyilvános közkönyvtár, alapvető feladatait a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló, többször módosított 1997. évi CXL. törvény határozza meg.

 A könyvtár alapfeladatai a következők:

-  A Gárdonyi Géza Művelődési Ház könyvtára a fenntartó által kiadott Alapszabályban, valamint a Szervezeti és Működési Szabályzatban meghatározottak szerint működik.

- A Gárdonyi Géza Művelődési Ház könyvtára tulajdonát képező, vagy használatában álló könyvtári állomány gyarapítása, és a gyűjtemény szervezése, a gyűjtemény fejlesztése, feltárása, megőrzése, gondozása.

-  A könyvtári dokumentumok lakosság részére történő rendelkezésre bocsátása, a könyvtári tagok részére történő kölcsönzése, a szabadpolcos állományrész folyamatos kezelése, karbantartása.

-  Tájékoztató tevékenység a Könyvtár és a nyilvános könyvtári rendszer dokumentumairól és szolgáltatásairól.

-  Biztosítja más könyvtárak állományának és szolgáltatásainak elérését.

-  A Könyvtár gyűjteményének folyamatos védelme, megőrzése, archiválása és katalogizálása.

-  Közművelődést és a Könyvtár működését érintő pályázatok elkészítése, kidolgozása.

-  Részvétel a könyvtárak közötti dokumentum – és információcserében.

-  Iskolai tanulócsoportok részére közreműködés a könyvtári órák megtartásában.

-  Közhasznú információk nyújtása.

A Gárdonyi Géza Művelődési Ház könyvtárának kisegítő feladatai:

  • Könyvtári zenehallgatás, CD-DVD filmek megtekintésének biztosítása – a mindenkor hatályos szerzői jogi rendelkezések előírásai alapján
  • Számítógép és internet hozzáférés biztosítása
  1. Állományalakítás, gyarapítás:

A Könyvtár állományát vásárlás, ajándék, csere útján gyarapítja.

Beszerzéseit a könyvtár elsősorban online vagy személyes vásárlással biztosítja.

A Könyvtár elsődlegesen átutalással egyenlíti ki a követeléseket, de kisebb összegű vásárlásokat készpénzzel is fizethet. A gyarapítás mindhárom formájánál az elsődleges szempont az, hogy a dokumentum a jelen Gyűjtőköri szabályzatban lefektetett elveknek megfelelően integrálható legyen a könyvtár gyűjteményébe.

A Könyvtár elsősorban kurrens gyarapítást folytat, vagyis a folyamatosan megjelenő dokumentumokból válogat. Retrospektív szerzeményezés kizárólag a könyvtár állományából eltűnt, elkallódott, de nélkülözhetetlen dokumentumok pótlásakor történik.

A gyarapító munka könyvekre, időszaki kiadványokra, audiovizuális dokumentumokra, diafilmekre, papírszínházi mesékre és társasjátékokra korlátozódik.

A könyvtár funkcióinak megfelelően gyűjti:

- A klasszikus és kortárs magyar nyelvű szépirodalom, világirodalom alkotásait.

-  A klasszikus és kortárs magyar nyelvű gyermek- és ifjúsági irodalmat.

- A nemzeti könyvtermés magyar nyelvű részéből válogatva gyűjti a szak- és ismeretterjesztő könyveket.

- Általános enciklopédiákat, lexikonokat.

- Szakenciklopédiákat, szaklexikonokat.

- A közhasznú információ nyújtásához szükséges jogszabályokat, adattárakat.

- Alapvető tájékoztatási eszközöket (életrajzi segédletek, bibliográfiák, repertóriumok, adattárak, cím- és névtárak).

- Egy- és többnyelvű szótárakat, az utóbbiak közül a világnyelvek esetében arra törekedve, hogy a közép- és nagy szótárakat is beszerezze.

- Magyar és egyetemes atlaszokat, térképeket.

A Könyvtár válogatva gyűjti a praktikus ismereteket tartalmazó segédleteket, mint például használati utasítások, receptleírások, barkácsolással és egyéb hobbitevékenységekkel, illetve a háztartással, életmóddal foglalkozó magyar nyelvű könyveket.

A Könyvtár az időszaki kiadványok (napi- és hetilapok, folyóiratok) közül válogatva gyűjti

- a politikai- és közéleti lapokat,

- az ismeretterjesztő lapokat,

- a gyermeklapokat,

- a hobbi lapokat,

- az irodalmi folyóiratokat.

 A Könyvtár a gyűjteményszervezésben is a könyvtáros etikai kódex elveihez tartja magát. A Könyvtár, mint nyilvános közkönyvtár arra törekszik, hogy a használói számára valóban szükséges irodalmat szerezze be. Ezért rendszeresen figyelemmel kíséri az olvasói igényeket és az olvasói kívánságokat figyelembe véve alakítja a könyvtár állományát.

Az állományfeltárás a Szirén Könyvtári Integrált Rendszer segítségével történik.

  1. Apasztás, az állományból való kivonás alapelvei:

Az állományalakításhoz szervesen tartozik az ún. apasztás is. A könyvtár az állomány apasztásnak több formáját alkalmazza:

-  a fizikailag elhasználódott, illetve eltűnt dokumentumok kivonása,

-  a fölösleges, tartalmilag elavult dokumentumok kivonása.

A fizikailag elhasználódott, ám tartalmilag értékes és keresett műveket úgy kell kivonni, hogy a Könyvtár gondoskodik a mű egy másik példányának beszerzéséről. A fizikailag elhasználódott dokumentumokat a mindenkor hatályos jogszabályoknak megfelelő eljárás keretében a könyvtár az állományból törölheti és a dokumentumokat ipari hasznosításra átengedheti.

A tartalmilag felesleges, elavult, ám fizikai állapotát tekintve jó állapotú dokumentumok kivonásakor az érvényes központi jogszabályokban meghatározott rendelkezések szerint kell eljárni és fel kell kínálni a dokumentumokat más könyvtárak számára.

  1. Az időszaki kiadványok megőrzése:

 Az időszaki kiadványok közül a könyvtár nem őrzi meg:

  • a napilapokat,
  • a hetilapokat,
  • a hobbilapokat.

A Könyvtár ezeket a periodikumokat kizárólag a tárgyévben bocsátja a használók rendelkezésére, a tárgyévet követően nem őrzi őket tovább és vagy más gyűjteménynek adja át vagy pedig megkísérli pénzért értékesíteni.

A tartalmilag elavult és fölösleges, illetve fizikai állapotát tekintve elhasználódott dokumentumok ideiglenesen a külső raktárba kerülnek és ebbe a gyűjteményrészbe kell elhelyezni a használati állomány tehermentesítése céljából azokat a dokumentumokat, amelyeket tartósan nem igényelnek a használók.

Olvasótér a könyvtárban
Gyerekek a könyvtárban