A NépmesePontról


2018-tól egy Európai Uniós pályázat keretében Óperencia Program néven lehetőségünk nyílt egy NépmesePont kialakítására (egy olyan helyiség átalakítására, ahol a berendezés, a játékok, az installáció szintén a népmeséhez kötődik) és számos program szervezésére. A projekt megvalósítása 2018-2021 között zajlott, s a projekt három éve során 33 különböző, a népmeséhez kapcsolódó tematikájú programmal. A megye 10 oktatási intézményével kötöttünk együttműködési megállapodást, és az ezekbe járó gyerekek vehettek részt különféle foglalkozásokon, előadásokon. Ezek mellett kihelyezett előadásokat szerveztünk a megye járásaiba, pedagógiai workshop-okat tartottunk, valamint a NépmesePont a napi nyitva tartási időben bárkit ingyenesen várt és a mai napig vár, aki szeretne elmerülni a mesék világában.

Projektünk elsődleges célcsoportja az óvodás és az általános iskolás korosztályú székesfehérvári és Székesfehérvár vonzáskörzetében, járásaiban, megyei hatókörében élő gyermekek voltak. Ezen belül célcsoportunk a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű, korai iskolaelhagyástól veszélyeztetett gyermekek is voltak. Közvetlen célcsoportunk konkretizálva: 10 intézmény, s annak közel 3000 gyermeke. A pedagógusok számára tervezett továbbképzések, előadások révén közvetlen célcsoportunknak tekintettük az e képzéseken részt vevő felnőtt korosztályt is. Hiszünk benne, hogy a közvetlenül bevont gyermekek ás pedagógusok által elsajátított tartalmak, élmények és tudáselemek továbbgyűrűznek, és hatással lesznek szélesebb körre.

A NépmesePont jellemzői:

A folyosóról nyíló három szobás térben mérete és beosztása alapján is jól elkülöníthető a három funkció.

Fogadó tér: Ide lépnek be először a gyerekek, ez a tér a ráhangolódást szolgálja. Itt kap helyet egy mesebeli almafa, amely a nálunk járt osztályok/csoportok, családok neveit őrzi fa almáin.

  1. tér: a nagy terem oszlopig terjedő része, jobb oldala. Egy bensőségesebb hangulatot alakítottunk itt ki. Ez a program első helyszíne, a kiindulópont, ahonnan a történet elindul. Egy régi paraszti otthon jellegzetességeit viseli magán, mintha egy ház belsejében lennénk.
  2. tér: a terem bal oldali nagyobbik része, a nagy játéktér. A "szobabelső" 1. tér mellett egy habkarton házkülső van a falra rögzítve, ez adja az átmenetet, mintegy kilépünk a nagy térbe, a mese "bonyodalmába". Ez a tér a történet cselekményének színhelye, a próbatételek terepe. Valamint itt van lehetőség a játékokra, az interaktív foglalkozásra. A próbatételek apróbb elszeparált terecskék, ahol a gyerekek kisebb csoportokban haladnak feladatról feladatra. A szeparációt a kellékek segítik:

Háromszög kitámasztású táblák: szám szerint 8 darab, mérete 50 x 140 cm-es. Mindkét oldala használható, az egyik oldalán ház motívumok, amik együtt egy falu képét adják, a másik oldalon fák vannak, amik egy erdő szimbolikus megjelentetésére adnak lehetőséget. Amelyik helyszín megfelelőbb a meséhez, az az oldal van kívül.

  1. tér: A mese továbbvisz minket a befejezés felé, a konfliktus feloldódik. Az interaktív mese végállomása, a befejezés, ami lezárja a játékot. A terem hátsó falán függöny jeleníti meg egy palota belsejét. Itt kap helyet a mesefotel.

A pályázatban vállalt programokon kívül számos ünnephez, szokáshoz kapcsolódó tematikus napot szerveztünk.

Élőszavas mesemondásra, diafilmvetítésre, papírszínházi mesére épülő foglalkozásokkal várjuk a gyerekcsoportokat 3 éves kortól. Elsősorban az óvodás és általános iskolai korosztályt célozzák meg a 60-90 perces foglalkozások, melyek a következőképp épülnek fel:

– diafilmvetítés vagy papírszínházi meseelőadás

– népi játékok, néptánc

– kézműves foglalkozás.

Szeretettel látjuk a családokat havi témanapjainkra. A NépmesePont sok-sok lehetőséget ad a mese világába repülni, amelyben nemcsak a miliő nyújt segítséget, de jónéhány mesekönyv, játék, próbatétel, színező, interaktív feladat, diavetítés, zene is a minőségi idő közös eltöltését szolgálja.

A NépmesePont látogatása előzetes bejelentkezéshez kötött. Váltócipő szükséges. Jelentkezés módja: a nepmesepont@ggmuvhaz.hu e-mail címen, a 06-22/501-161-es telefonszámon vagy személyesen a helyszínen.

megnyitó
almafa